Przejdź do treści

Link do portalu społecznościowego Facebook
Link do portalu społecznościowego Facebook
  
pomniejszenie czcionkipowiększenie czcionki    Aktualności     Godziny pracy: poniedziałek, środa, czwartek: 7:30 - 15:30 wtorek: 7:30 - 17:00 piątek: 7:30 - 14:00

AKTUALNOŚCI


Podziękowanie


 
2014 10 20

Szkoła dla Rodziców wrzesien 2014
19.09.2014 r. zgorzelecki PCPR zakończył cykl bezpłatnych warsztatów dla rodziców pn. „SZKOŁA DLA RODZICÓW. SPRAWCA-OFIARA” w Zgorzelcu. Warsztaty odbywały się w PCPR w Zgorzelcu. PCPR pozyskał pieniądze na przeprowadzenie warsztatów  z ELTUR-SERWIS Bogatynia oraz z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Bełchatów.

 Zaświadczenia o uczestnictwie w szkoleniu otrzymało 14 rodziców.

Uczestnikami szkolenia byli m.in. rodzice, którzy potrzebowali wsparcia i wskazówek  w procesie wychowawczym swoich dzieci, np. chcieli dowiedzieć się jak rozmawiać  z dzieckiem dorastającym aby ono chciało słuchać, jak wprowadzać zasady i jak je egzekwować, jak powstają więzi emocjonalne między rodzicem i dzieckiem oraz jaki wpływ mają na rozwój dziecka, jaki wpływ na funkcjonowanie dziecka w rodzinie i w środowisku ma poczucie własnej wartości naszych pociech. Nabór beneficjentów prowadzony był przy współpracy ośrodków pomocy społecznej, kuratorów sądowych, szkół i przedszkoli.

 Celem zajęć było podniesienie umiejętności opiekuńczych i wychowawczych rodziców.

Zajęcia miały formę warsztatową. Dzięki ćwiczeniom rodzice mieli możliwość spojrzeć na niektóre zagadnienia i problemy oczami dziecka. Dostrzegali swoje błędy i niedociągnięcia w stosunku do własnych dzieci i jaśniej widzieli skutki swoich błędnych zachowań. Wspólnie wypracowywali rozwiązania konfliktów i uczyli się korygowania swoich często fatalnych w skutkach zachowań względem dzieci.
2014 09 24

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego 2014


 

Już po raz szósty Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu zorganizowało Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Święto Rodzin odbyło się tym razem w wiosce indiańskiej TEHAWANKA w Trójcy. Udział w spotkaniu wzięło ponad 350 osób.

Dniem rodzicielstwa zastępczego PCPR uhonorowało nasze rodziny za to że są, za ich trud i staranie o dzieci najbardziej potrzebujące. Niestety w powiecie zgorzeleckim co roku przybywa dzieci, które potrzebują opieki zastępczej a rodzin zastępczych brakuje. Jeżeli dla takiego dziecka nie znajdziemy rodziny zastępczej to niestety musi ono trafić do domu dziecka.

W czasie pleneru uczestnicy brali udział w wielu atrakcjach. Dzieci bawiły się w ramach zajęć interaktywnych. Każdy mógł spróbować swoich sił jako akrobata. Dla amatorów kulinariów prawdziwą gratką było wypiekanie podpłomyków z miodem i konfiturami. Wielbiciele słodkości tworzyli ciasteczka z cudnymi i przepysznymi dodatkami oraz niesamowite barwne talerzyki. Pracownicy PCPR uczyli sztuki robienia pięknych ozdób, dzbanków, zwierzaków – cudaków, każdy tworzył to, co mu fantazja podpowiedziała. Warsztaty ceramiczne przyciągnęły miłośników sztuki użytkowej. Dwa koniki zapewniły dzieciom mnóstwo radości podczas przejażdżek. Włosy najmłodszych ozdobiły wymyślne kolorowe warkoczyki a dzięki farbom do twarzy oraz zmywalnym tatuażom każdy mógł stać się wybranym przez siebie superbohaterem czy zwierzaczkiem. Na najmłodszych czekał plac zabaw oraz kraina baśni i legend. Starsi próbowali swoich sił na strzelnicy – ucząc się posługiwać wiatrówką oraz łukiem. A skoro impreza była w wiosce indiańskiej każdy mógł się poczuć jak prawdziwy Indianin, wejść do tipi i posiedzieć przy ogniu. Prawdziwym hitem były warsztaty muzyczne z nietypowymi instrumentami folkowymi, rzadko spotykanymi „przeszkadzajkami” oraz donośnie brzmiącymi bębnami. Nad bezpieczeństwem dzieciarni czuwali uczniowie klasy ratowniczej ZSZiL im. Górników i Energetyków Turowa ze Zgorzelca. Finał imprezy zaś przeszedł najśmielsze oczekiwania – odbyła się loteria fantowa. Do szczęśliwców trafiły: rower górski, mikrofalówka, 2 sokowirówki, 2 frytkownice, 3 tablety, aparat fotograficzny oraz opiekacz. Zorganizowanie loterii było możliwe dzięki wsparciu naszego starosty Artura Bielińskiego.

Serdecznie dziękujemy

Tak dobra zabawa i edukacja jednocześnie nie mogłaby się odbyć bez wsparcia wielu ludzi dobrej woli. Dziękujemy za to wszystko: prezesowi eltur-serwisu Janowi Wędzonce, dyrektor MDK w Zgorzelcu Grażynie Smaś-Grudzińskiej, Waldemarowi Woźniakowi wraz z klasą ratowniczą szkoły „Górnik” ze Zgorzelca, Jakubowi Chromikowi, Wioletcie Świątek, Agnieszce Brzuzko, Aleksandrze Zielińskiej, Wioletcie Matysiak, Agnieszce Oziomek, Agacie Trześniewskiej, harcerzom z Hufca ZHP Zgorzelec oraz Lubań, Andrzejowi Antoszczykowi, Robertowi Zarzeckiemu firma Citronex, Danucie Reut, Dorocie Święcickiej przedszkole nr 2 w Zgorzelcu, Dorocie Klarycz, Jackowi Kadłubickiemu, Krzysztofowi Kaczmarczykowi, Magdzie Nogieć, Sylwestrowi Tomczakowi oraz staroście zgorzeleckiemu Arturowi Bielińskiemu.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego był współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 
2014 09 08 więcej o Dzień Rodzicielstwa Zastępczego 2014 >>

Mamy nowych Rodziców Zastępczych!!!


1 września 2014r. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu zakończyła się trzydziesta pierwsza edycja szkolenia kandydatów na opiekunów zastępczych metodą PRIDE. Udział w szkoleniu wzięło siedemnaście osób i tyle też uzyskało zaświadczenia. Nasze rodziny zastępcze zaopiekowały się już osiemnaściorgiem dzieci.

RUSZA NOWA EDYCJA SZKOLENIA

W październiku 2014r.  rusza nowa grupa szkolenia kandydatów na opiekunów zastępczych. osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Barbarą Tomczak w PCPR w Zgorzelcu pokój 111 lub pod nr Tel. 75 77 61 505 wew. 27.
2014 09 03

Pomoc dla niepełnosprawnych "Wiedzieć znaczy być"


2014 08 26

Aktualności Projekt


Sierpień 2014

Z radością informujemy, że zakończyły się kursy obsługi kasy fiskalnej i kelner-barman. Gratulujemy uczestnikom zdanych egzaminów!

Obecnie trwa kurs kosmetyczny, prawo jazdy kat. B i C, operator wózków jezdniowych, spawacz MAG i TIG.

 

Od września zaplanowano wsparcie psychologiczne, prawne oraz rehabilitację. O terminach spotkań poinformujemy.

 

W dniu 31.07.2014r. podpisano aneks do umowy o dofinansowanie projektu systemowego na lata 2014-2015 realizowanego przez PCPR w Zgorzelcu. Wartość projektu wynosi 803.645,43 zł z czego kwota dofinansowania to 683.098,62 (85%). PCPR zabezpieczy wkład własny w wysokości 120.546,81 zł (15%).

 

2014 08 21

Konkurs A KuKu


Informujemy o możliwości pozyskania wsparcia dla wychowywanych przez Państwa w rodzinach zastępczych dzieci z Fundacji Oriflame Dzieciom i Fundacja Przyjaciółka A KuKu na rozwijanie zdolności naukowych, nadrabianie zaległości szkolnych oraz wspieranie zdolności dzieci.
Termin składania wniosków - do 30 września 2014r.

Na stronie http://www.akukurodzina.pl/ znajdziecie państwo wszystkie informacje dotyczące regulaminu konkursu.

PCPR nie może zgłaszać dzieci do uczestnictwa w programie, mogą to zrobić jedynie rodzice zastępczy.
W razie pytań i problemów z wypełnieniem dokumentów pracownicy PCPR służą pomocą w godzinach: poniedziałek, środa, piątek  7.30-15.30, wtorek 7.30-17.00, piątek 7.30-14.00.

Sprawę prowadzi:
Zespół ds. Pieczy Zastępczej
Te. 75 77 615 05 wew. 27

2014 08 20

Dofinansowanie wyprawki szkolnej


Informujemy o możliwości pozyskania wsparcia dla wychowywanych przez Państwa w rodzinach zastępczych dzieci z Fundacji i Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców na dofinansowanie zwrotu części kosztów poniesionych na zakup podręczników.
Termin składania wniosków - do 9 września 2014r.
(Rodzice ucznia składają wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2014/2015).

Na stronie http://www.rzecznikrodzicow.pl/zwrot-za-podreczniki-2014 znajdziecie państwo wszystkie informacje dotyczące regulaminu dofinansowania.

PCPR nie może zgłaszać dzieci do uczestnictwa w programie, mogą to zrobić jedynie rodzice zastępczy.
W razie pytań i problemów z wypełnieniem dokumentów pracownicy PCPR służą pomocą                      w godzinach: poniedziałek, środa, piątek  7.30-15.30, wtorek 7.30-17.00, piątek 7.30-14.00.

Sprawę prowadzi:
Zespół ds. Pieczy Zastępczej
Te. 75 77 615 05 wew. 27
2014 08 20

Nabór do ostatniej edycji projektu


Uwaga ! Trwa nabór do ostatniej edycji projektu systemowego
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zgłoszenia przyjmowane są do 29 sierpnia 2014r.W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu trwa nabór do udziału w ostatniej edycji projektu systemowego "Nowe szanse integracji społecznej i zawodowej dla wychowanków rodzin zastępczych i osób z niepełnosprawnością z terenu powiatu zgorzeleckiego" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 w wieku 15-64lata.

Udział w projekcie jest bezpłatny! Trzeba tylko wypełnić ankietę rekrutacyjną. Zapraszamy wszystkie chętne osoby niepełnosprawne i usamodzielniane, które chcą wziąć udział w projekcie do siedziby PCPR z dowodem osobistym. Osoby niepełnosprawne prosimy o dostarczenie aktualnego orzeczenia.
Rekrutacja potrwa do 29 sierpnia 2014r. jednak nabór do projektu jest ciągły z uwagi na możliwość zakwalifikowania się z listy rezerwowej, która jest otwarta przez cały rok.

 

Biuro projektu pokój nr 101
Kierownik projektu – Barbara Kuriata
tel. (075) 77-61-505 wew. 24

GODZINY PRACY:
poniedziałek, środa, czwartek od 7:30 do 15:30
wtorek od 7:30 do 17:00
piątek od 7:30 do 14:00Pliki do pobrania:
ANKIETA REKRUTACYJNA (plik doc 140KB)
OŚWIADCZENIA (plik doc 172KB)
2014 07 14

Szkoła dla Rodziców edycja IIInformujemy, iż 8.09.2014 r. o godz. 15.30 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Węglińcu planowane jest rozpoczęcie bezpłatnego szkolenia SZKOŁA DLA RODZICÓW. SPRAWCA - OFIARA”.
Cykl warsztatów dla rodziców obejmować będzie łącznie 40 godz. (8 spotkań po 5 godzin) i zawierać będzie następujące tematy spotkań:
1.    Rozwój dziecka.
2.    Znaczenie więzi a rozwój dziecka.
3.    Dyscyplina w wychowaniu.
4.    Komunikacja werbalna i pozawerbalna.
5.    Style zachowań.
6.    Budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby i rodziny.
7.    Nowy styl bycia z dzieckiem.
8.    Zjawisko przemocy w rodzinie - przeciwdziałanie.
Spotkania odbywać się będą raz w tygodniu od godziny 15.30 do 20.30. Dokładne terminy spotkań ustalone zostaną na pierwszym spotkaniu.
Uczestnicy warsztatów uzyskają zaświadczenia o uczestnictwie w szkoleniu wydane przez PCPR.

W związku z powyższym gorąco prosimy o rozpropagowanie informacji o szkoleniu.
Liczymy na to, iż choć w części domostw poprawi się funkcjonowanie dorosłych  a co za tym idzie mniej dzieci będzie musiało trafić do rodzin zastępczych i domów dziecka.

osoby zainteresowane proszone są o kontakt:
Zespół ds. Pieczy Zastępczej
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. II AWP 8
59-900 Zgorzelec
Tel. 75 77 61 505 wew. 27

2014 07 04


Wyswietl archiwalne aktualnosci


© System-3 Sp.z o.o.
Projekt współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny
Tytuł projektu:
Nowe szanse integracji społecznej i zawodowej dla wychowanków rodzin zastępczych i osób z niepełnosprawnością z terenu powiatu zgorzeleckiego
W ramach Poddziałania 7.1.2 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
link do Biuletynu Informacji Publicznej
link do Biuletynu Informacji Publicznej

   
Gmina i Miasto Węgliniec Miasto i Gmina Pieńsk Miasto i Gmina Bogatynia Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu Gmina Miejska Zawidów Gmina Zgorzelec Miasto Zgorzelec Gmina Sulików Portal Funduszy Europejskich Urząd Pracy w Zgorzelcu