Przejdź do treści

Link do portalu społecznościowego Facebook
Link do portalu społecznościowego Facebook
  
pomniejszenie czcionkipowiększenie czcionki    Aktualności     Godziny pracy: poniedziałek, środa, czwartek: 7:30 - 15:30 wtorek: 7:30 - 17:00 piątek: 7:30 - 14:00

AKTUALNOŚCI


16 Dni Działań Przeciwko Przemocy wobec Kobiet


W dniach 25 listopada - 10 grudnia w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie odbędą się Dni Otwarte w ramach "16 Dni Działań Przeciwko Przemocy wobec Kobiet". Zapraszamy w godzinach 9:00 - 12:00 do kontaktu z pracownikami Zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej wszystkie osoby potrzebujące porady lub wsparcia.
2014 11 13

Szkoła dla rodziców październik 2014
27.10.2014 r. zgorzelecki PCPR zakończył cykl bezpłatnych warsztatów dla rodziców pn. „SZKOŁA DLA RODZICÓW. SPRAWCA-OFIARA”. Warsztaty odbywały się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Węglińcu. PCPR pozyskał pieniądze na przeprowadzenie warsztatów z Gminy Węgliniec oraz z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Bełchatów.

Zaświadczenia o uczestnictwie w szkoleniu otrzymało 13 rodziców.

Uczestnikami szkolenia byli m.in. rodzice, którzy potrzebowali wsparcia i wskazówek w procesie wychowawczym swoich dzieci, np. chcieli dowiedzieć się jak rozmawiać  z dzieckiem dorastającym aby ono chciało słuchać, jak wprowadzać zasady i jak je egzekwować, jak powstają więzi emocjonalne między rodzicem i dzieckiem oraz jaki wpływ mają na rozwój dziecka, jaki wpływ na funkcjonowanie dziecka w rodzinie i w środowisku ma poczucie własnej wartości naszych pociech.  Nabór beneficjentów prowadzony był przy współpracy ośrodków pomocy społecznej, kuratorów sądowych, szkół i przedszkoli.

Celem zajęć było podniesienie umiejętności opiekuńczych i wychowawczych rodziców.
Zajęcia miały formę warsztatową. Dzięki ćwiczeniom rodzice mieli możliwość spojrzeć na niektóre zagadnienia i problemy oczami dziecka. Dostrzegali swoje błędy i niedociągnięcia w stosunku do własnych dzieci i jaśniej widzieli skutki swoich błędnych zachowań. Wspólnie wypracowywali rozwiązania  konfliktów i uczyli się korygowania swoich często fatalnych w skutkach zachowań względem dzieci.

2014 11 04

Podziękowanie


 
2014 10 20

Szkoła dla Rodziców wrzesien 2014
19.09.2014 r. zgorzelecki PCPR zakończył cykl bezpłatnych warsztatów dla rodziców pn. „SZKOŁA DLA RODZICÓW. SPRAWCA-OFIARA” w Zgorzelcu. Warsztaty odbywały się w PCPR w Zgorzelcu. PCPR pozyskał pieniądze na przeprowadzenie warsztatów  z ELTUR-SERWIS Bogatynia oraz z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Bełchatów.

 Zaświadczenia o uczestnictwie w szkoleniu otrzymało 14 rodziców.

Uczestnikami szkolenia byli m.in. rodzice, którzy potrzebowali wsparcia i wskazówek  w procesie wychowawczym swoich dzieci, np. chcieli dowiedzieć się jak rozmawiać  z dzieckiem dorastającym aby ono chciało słuchać, jak wprowadzać zasady i jak je egzekwować, jak powstają więzi emocjonalne między rodzicem i dzieckiem oraz jaki wpływ mają na rozwój dziecka, jaki wpływ na funkcjonowanie dziecka w rodzinie i w środowisku ma poczucie własnej wartości naszych pociech. Nabór beneficjentów prowadzony był przy współpracy ośrodków pomocy społecznej, kuratorów sądowych, szkół i przedszkoli.

 Celem zajęć było podniesienie umiejętności opiekuńczych i wychowawczych rodziców.

Zajęcia miały formę warsztatową. Dzięki ćwiczeniom rodzice mieli możliwość spojrzeć na niektóre zagadnienia i problemy oczami dziecka. Dostrzegali swoje błędy i niedociągnięcia w stosunku do własnych dzieci i jaśniej widzieli skutki swoich błędnych zachowań. Wspólnie wypracowywali rozwiązania konfliktów i uczyli się korygowania swoich często fatalnych w skutkach zachowań względem dzieci.
2014 09 24

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego 2014


 

Już po raz szósty Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu zorganizowało Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Święto Rodzin odbyło się tym razem w wiosce indiańskiej TEHAWANKA w Trójcy. Udział w spotkaniu wzięło ponad 350 osób.

Dniem rodzicielstwa zastępczego PCPR uhonorowało nasze rodziny za to że są, za ich trud i staranie o dzieci najbardziej potrzebujące. Niestety w powiecie zgorzeleckim co roku przybywa dzieci, które potrzebują opieki zastępczej a rodzin zastępczych brakuje. Jeżeli dla takiego dziecka nie znajdziemy rodziny zastępczej to niestety musi ono trafić do domu dziecka.

W czasie pleneru uczestnicy brali udział w wielu atrakcjach. Dzieci bawiły się w ramach zajęć interaktywnych. Każdy mógł spróbować swoich sił jako akrobata. Dla amatorów kulinariów prawdziwą gratką było wypiekanie podpłomyków z miodem i konfiturami. Wielbiciele słodkości tworzyli ciasteczka z cudnymi i przepysznymi dodatkami oraz niesamowite barwne talerzyki. Pracownicy PCPR uczyli sztuki robienia pięknych ozdób, dzbanków, zwierzaków – cudaków, każdy tworzył to, co mu fantazja podpowiedziała. Warsztaty ceramiczne przyciągnęły miłośników sztuki użytkowej. Dwa koniki zapewniły dzieciom mnóstwo radości podczas przejażdżek. Włosy najmłodszych ozdobiły wymyślne kolorowe warkoczyki a dzięki farbom do twarzy oraz zmywalnym tatuażom każdy mógł stać się wybranym przez siebie superbohaterem czy zwierzaczkiem. Na najmłodszych czekał plac zabaw oraz kraina baśni i legend. Starsi próbowali swoich sił na strzelnicy – ucząc się posługiwać wiatrówką oraz łukiem. A skoro impreza była w wiosce indiańskiej każdy mógł się poczuć jak prawdziwy Indianin, wejść do tipi i posiedzieć przy ogniu. Prawdziwym hitem były warsztaty muzyczne z nietypowymi instrumentami folkowymi, rzadko spotykanymi „przeszkadzajkami” oraz donośnie brzmiącymi bębnami. Nad bezpieczeństwem dzieciarni czuwali uczniowie klasy ratowniczej ZSZiL im. Górników i Energetyków Turowa ze Zgorzelca. Finał imprezy zaś przeszedł najśmielsze oczekiwania – odbyła się loteria fantowa. Do szczęśliwców trafiły: rower górski, mikrofalówka, 2 sokowirówki, 2 frytkownice, 3 tablety, aparat fotograficzny oraz opiekacz. Zorganizowanie loterii było możliwe dzięki wsparciu naszego starosty Artura Bielińskiego.

Serdecznie dziękujemy

Tak dobra zabawa i edukacja jednocześnie nie mogłaby się odbyć bez wsparcia wielu ludzi dobrej woli. Dziękujemy za to wszystko: prezesowi eltur-serwisu Janowi Wędzonce, dyrektor MDK w Zgorzelcu Grażynie Smaś-Grudzińskiej, Waldemarowi Woźniakowi wraz z klasą ratowniczą szkoły „Górnik” ze Zgorzelca, Jakubowi Chromikowi, Wioletcie Świątek, Agnieszce Brzuzko, Aleksandrze Zielińskiej, Wioletcie Matysiak, Agnieszce Oziomek, Agacie Trześniewskiej, harcerzom z Hufca ZHP Zgorzelec oraz Lubań, Andrzejowi Antoszczykowi, Robertowi Zarzeckiemu firma Citronex, Danucie Reut, Dorocie Święcickiej przedszkole nr 2 w Zgorzelcu, Dorocie Klarycz, Jackowi Kadłubickiemu, Krzysztofowi Kaczmarczykowi, Magdzie Nogieć, Sylwestrowi Tomczakowi oraz staroście zgorzeleckiemu Arturowi Bielińskiemu.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego był współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 
2014 09 08 więcej o Dzień Rodzicielstwa Zastępczego 2014 >>

Mamy nowych Rodziców Zastępczych!!!


1 września 2014r. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu zakończyła się trzydziesta pierwsza edycja szkolenia kandydatów na opiekunów zastępczych metodą PRIDE. Udział w szkoleniu wzięło siedemnaście osób i tyle też uzyskało zaświadczenia. Nasze rodziny zastępcze zaopiekowały się już osiemnaściorgiem dzieci.

RUSZA NOWA EDYCJA SZKOLENIA

W październiku 2014r.  rusza nowa grupa szkolenia kandydatów na opiekunów zastępczych. osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Barbarą Tomczak w PCPR w Zgorzelcu pokój 111 lub pod nr Tel. 75 77 61 505 wew. 27.
2014 09 03

Pomoc dla niepełnosprawnych "Wiedzieć znaczy być"


2014 08 26

Aktualności Projekt


Sierpień 2014

Z radością informujemy, że zakończyły się kursy obsługi kasy fiskalnej i kelner-barman. Gratulujemy uczestnikom zdanych egzaminów!

Obecnie trwa kurs kosmetyczny, prawo jazdy kat. B i C, operator wózków jezdniowych, spawacz MAG i TIG.

 

Od września zaplanowano wsparcie psychologiczne, prawne oraz rehabilitację. O terminach spotkań poinformujemy.

 

W dniu 31.07.2014r. podpisano aneks do umowy o dofinansowanie projektu systemowego na lata 2014-2015 realizowanego przez PCPR w Zgorzelcu. Wartość projektu wynosi 803.645,43 zł z czego kwota dofinansowania to 683.098,62 (85%). PCPR zabezpieczy wkład własny w wysokości 120.546,81 zł (15%).

 

2014 08 21

Konkurs A KuKu


Informujemy o możliwości pozyskania wsparcia dla wychowywanych przez Państwa w rodzinach zastępczych dzieci z Fundacji Oriflame Dzieciom i Fundacja Przyjaciółka A KuKu na rozwijanie zdolności naukowych, nadrabianie zaległości szkolnych oraz wspieranie zdolności dzieci.
Termin składania wniosków - do 30 września 2014r.

Na stronie http://www.akukurodzina.pl/ znajdziecie państwo wszystkie informacje dotyczące regulaminu konkursu.

PCPR nie może zgłaszać dzieci do uczestnictwa w programie, mogą to zrobić jedynie rodzice zastępczy.
W razie pytań i problemów z wypełnieniem dokumentów pracownicy PCPR służą pomocą w godzinach: poniedziałek, środa, piątek  7.30-15.30, wtorek 7.30-17.00, piątek 7.30-14.00.

Sprawę prowadzi:
Zespół ds. Pieczy Zastępczej
Te. 75 77 615 05 wew. 27

2014 08 20

Dofinansowanie wyprawki szkolnej


Informujemy o możliwości pozyskania wsparcia dla wychowywanych przez Państwa w rodzinach zastępczych dzieci z Fundacji i Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców na dofinansowanie zwrotu części kosztów poniesionych na zakup podręczników.
Termin składania wniosków - do 9 września 2014r.
(Rodzice ucznia składają wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2014/2015).

Na stronie http://www.rzecznikrodzicow.pl/zwrot-za-podreczniki-2014 znajdziecie państwo wszystkie informacje dotyczące regulaminu dofinansowania.

PCPR nie może zgłaszać dzieci do uczestnictwa w programie, mogą to zrobić jedynie rodzice zastępczy.
W razie pytań i problemów z wypełnieniem dokumentów pracownicy PCPR służą pomocą                      w godzinach: poniedziałek, środa, piątek  7.30-15.30, wtorek 7.30-17.00, piątek 7.30-14.00.

Sprawę prowadzi:
Zespół ds. Pieczy Zastępczej
Te. 75 77 615 05 wew. 27
2014 08 20


Wyswietl archiwalne aktualnosci


© System-3 Sp.z o.o.
Projekt współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny
Tytuł projektu:
Nowe szanse integracji społecznej i zawodowej dla wychowanków rodzin zastępczych i osób z niepełnosprawnością z terenu powiatu zgorzeleckiego
W ramach Poddziałania 7.1.2 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
link do Biuletynu Informacji Publicznej
link do Biuletynu Informacji Publicznej

   
Gmina i Miasto Węgliniec Miasto i Gmina Pieńsk Miasto i Gmina Bogatynia Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu Gmina Miejska Zawidów Gmina Zgorzelec Miasto Zgorzelec Gmina Sulików Portal Funduszy Europejskich Urząd Pracy w Zgorzelcu