Przejdź do treści

Link do portalu społecznościowego Facebook
Link do portalu społecznościowego Facebook
  
pomniejszenie czcionkipowiększenie czcionki    Aktualności     Godziny pracy: poniedziałek, środa, czwartek: 7:30 - 15:30 wtorek: 7:30 - 17:00 piątek: 7:30 - 14:00

AKTUALNOŚCI


KOLEJNA ATRAKCJA DLA RODZIN ZASTĘPCZYCH


Dzięki Centrum Rekreacyjno-Turystycznemu w Radomierzycach 
dzieciaki z rodzin zastępczych będą darmowo korzystać z lodowiska. 
BARDZO DZIĘKUJEMY ZA ZROZUMIENIE I WSPARCIE!!!
2016 01 26

Wesołych Świąt!


2015 12 22

MAMY NOWYCH RODZICÓW ZASTĘPCZYCH !!!


17.12.2015 r. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu zakończyła się trzydziesta czwarta edycja szkolenia kandydatów na opiekunów zastępczych metodą PRIDE.  W szkoleniu udział wzięło 17 osób, a ukończyło je 16 osób. Nasze nowe rodziny zastępcze zaopiekowały się już ośmiorgiem dzieci, a wkrótce przyjmą kolejnych 7.


2015 12 22

Szkolenie dla służb pomocy społecznej


15.12.2015 r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu zorganizowało kolejne szkolenie asystentów rodzinnych, kuratorów sądowych, pracowników socjalnych i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Celem spotkania była wymiana informacji i doświadczeń, dogrywanie procedur i metod współpracy między instytucjami. W czasie szkolenia omówiono teoretyczne zagadnienia dotyczące pracy ośrodków pomocy społecznej, PCPR oraz kuratorów sądowych jak również przepracowano na konkretnych przykładach „dobre i złe praktyki” wspólnych działań. Z każdego omawianego przypadku uczestnicy wyciągnęli wnioski do zastosowania w dalszej pracy. W spotkaniu wzięło udział 27 osób. Zgodnie ustalono konieczność organizacji tego typu spotkań minimum raz w roku.2015 12 22

Informacja


Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu będzie nieczynne w dniu 24 grudnia 2015 r. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.
2015 12 16

MIKOŁAJ JEST WŚRÓD NAS


 

Mikołaj dla dzieci z Rodzin Zastępczych w tym roku znowu stanął na wysokości zadania J Aby wszystkie prezenty trafiły do Klubu PINK w zgorzeleckiej Plazie konieczna była pomoc Aniołków czyli wolontariuszy Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii ze Zgorzelca.

W tym roku prezenty były bardzo słodkie. Mikołajowy apel o zebranie słodkości dla Dzieci z Rodzin Zastępczych usłyszało wiele wrażliwych serc, m.in. strażacy, zgorzeleccy urzędnicy z urzędów: Pracy, Gminy, Starostwa Powiatowego, Zakładu Gazowniczego, Firmy Hoomark z Jędrzychowic, Eltur Serwis, Prokuratury Rejonowej, MOPS Zawidów. O Naszych dzieciach z rodzin zastępczych pamiętały również kochane dzieciaki ze Szkoły Podstawowej Tęcza, SP z Łagowa, Przedszkola Publicznego nr 8 w Zgorzelcu, Przedszkola „Krasnoludki” w Jędrzychowicach, Lidia Chruścińska, Iwona Brzezowska, Dagmara Kierzak, Karol Żandarmski, Andrzej Biłous Studio Foto – Video, Małgorzata Orłowska, Piotr Borowy - McDonalds Zgorzelec, Zbigniew Rajczakowski, Janina Rymanowska – Szkoła Podstawowa Tęcza.

Pracownicy Klubu PINK udostępnili nam lokal, cała obsługa zaangażowała się w pracę jako wolontariusze. DJ zapewnił świetną muzykę a dzieci dodatkowo bawiły się na kręgielni. Pani Małgorzata
Krawczyńska z Centrum Rekreacyjno – Turystycznego w Radomierzycach i wolontariusze Gimnazjum nr 2 w Zgorzelcu wraz z Panią Bogusią Ziębińską oraz z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Zgorzelcu z Panią Anetą Hajduczek dostarczyli wrażeń rodzinom zastępczym prowadząc wspaniałe rodzinne konkursy.

Na koniec każde dziecko dostało prezent pełen najsłodszych pyszności a w nim także karnety do Sali Zabaw Nowolandia i Figloland dla młodszych oraz do Multikina dla starszych dzieci. Tak fantastyczne prezenty były możliwe dzięki firmom Citronex, Nowolandia, Figloland oraz Multikino.

Spotkanie to nie mogłoby się odbyć bez ogromnego wsparcia Fundacji PGE – Energia z Serca. Dzieci wraz z  rodzicami zastępczymi uczestniczyły wraz z w wielu zabawach i konkursach animacyjnych i integracyjnych. Bawiły się też z animatorami wielką 5 – metrową kolorową chustą. Materiały i akcesoria zakupione w projekcie „Chcę mieć nowy dom” umożliwiły wspólne zabawy i uświetniły całość przedsięwzięcia a na dodatek posłużą dzieciom jeszcze przy wielu innych okazjach.

Wszystkim naszym Darczyńcom i Wolontariuszom z całych serc dziękujemy.

Mikołajki dla Rodzin Zastępczych to oczywiście świetna zabawa i integracja Rodzin Zastępczych naszego powiatu. Ale Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu, organizatorowi imprezy przyświeca jeszcze jedna bardzo ważna idea, uwrażliwiania ludzi na potrzeby dzieci i promuje rodzicielstwo zastępcze.  

Niestety w powiecie zgorzeleckim co roku przybywa dzieci, które potrzebują opieki zastępczej bo nie mogą przebywać we własnych domach
. Obecnie mamy 211 rodzin zastępczych, w których wychowuje się ponad 250 dzieci. W domach dziecka zaś jest umieszczonych aż 120 małych pociech z naszego powiatu! To pokazuje jak bardzo potrzeba nam ludzi, którzy chcieliby zostać rodziną zastępczą dla bardzo skrzywdzonych dzieci. Dlatego apelujemy do wszystkich, którzy mają w sobie dużo miłości i zachęcamy do zostania rodziną zastępczą.  

Jeżeli czujesz że mógłbyś zaopiekować się dziećmi potrzebującymi domu i rodziny - ZADZWOŃ! PRZYJDŹ! Odpowiemy na Twoje pytania. Zapraszamy do PCPR, ul. Bohaterów II Armii WP 8 w Zgorzelcu lub skontaktuj się z nami telefonicznie pod nr 75 77 615 05 wew. 27.

2015 12 14

Pracownicy PCPR w Zgorzelcu wyróżnieni


Pracownicy PCPR w Zgorzelcu zostali wyróżnieni w konkursie Dolnośląska Grupa Wolontariatu Pracowniczego Roku 2015. Pełne informacje dot. akcji dostępne są tutaj https://dolnoslaskifestiwalwolontariatu.wordpress.com/
Serdecznie dziękujemy za to wyróżnienie!

2015 12 08

Start w dorosłe życie - potrafię sobie radzić. Warsztaty dla dzieci z rodzin zastępczych.


28.11.2015r. 14 dzieci z rodzin zastępczych uczestniczyło w zajęciach gastronomicznych – „Start w dorosłe życie – potrafię sobie radzić!”. Warsztaty prowadzone były przez Centrum Coachingowo – Szkoleniowe Bogusławy Witkowskiej a odbyły się w restauracji La Gondola w Zgorzelcu. Celem warsztatów była nauka pracy w grupie, wzmocnienie pewności siebie i wyrażania własnych opinii oraz nauczenie się przygotowywania potraw a także zasad savoir – vivre w trakcie spożywania posiłków. Uczestnicy pod wodzą trenerów przygotowywali pizzę, sałatkę owocową i poznawali umiejętności prawidłowego nakrywania stołu oraz historię powstania pizzy – z ust rodowitego Włocha. Dzieciaki po zakończonych warsztatach bogate w nowe umiejętności i pełne wrażeń udały się do swoich domów.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu "Przebojem zdobywam świat!" finansowanego przez Gminę Miejską Zgorzelec.


2015 12 08

SUPERWYCIECZKA DLA DZIECI Z RODZIN ZASTĘPCZYCH


20.11.2015 r. 40 dzieci z rodzin zastępczych z powiatu zgorzeleckiego wyjechało na wycieczkę do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, w ramach projektu dofinansowanego przez Fundację KGHM Polska Miedź. Pieczę nad grupą sprawowało 2 opiekunów zastępczych oraz 5 pracowników PCPR w Zgorzelcu.

Wszystkie dzieciaki brały udział w zajęciach ceramicznych, każdy wykonywał własne naczynia z gliny, które po wysuszeniu i wypaleniu kopalnia obiecała dostarczyć do PCPR. Po zajęciach rękodzielniczych dzieciaki obejrzały kopalnię z tarasu widokowego, zeszły do podziemnego szybu oraz zwiedziły muzeum i poznały historię kopalni.
Po wszystkich atrakcjach, grupa zjadła pyszny obiad. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali upominki. Zmęczeni ale radośni wycieczkowicze późnym popołudniem wrócili do domów.

Serdecznie dziękujemy sponsorom za świetną zabawę i wywołanie uśmiechów na dziecięcych buziach

1_superwycieczka.jpg

2_superwycieczka.jpg

3_superwycieczka.jpg

4_superwycieczka.jpg

5_superwycieczka.jpg

2015 11 27

EDUKACJA W ZAKRESIE PRZEMOCY W RODZINIE


13 listopada 2015r. – 16 rodzin zastępczych z powiatu zgorzeleckiego oraz 2 koordynatorów z PCPR uczestniczyło we Wrocławiu w spotkaniu edukacyjnym dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie.

W ramach edukacji omówione zostały zjawiska przemocy w rodzinie, formy pomocy w tym możliwości odizolowania od sprawcy przemocy, sposoby reagowania na przemoc i jej zapobiegania, prawa przysługujące pokrzywdzonym w postępowaniu karnym, cywilnym, rodzinnym. Po wykładzie kilka osób skorzystało z indywidualnych porad prawnych.

W czasie nauki dorosłych, 15 dzieci uczestniczących w wyjeździe bawiła się i integrowała z animatorem. Potem wszyscy zjedli obiad i pojechali do domu.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu pn. „Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie.” współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.


2015 11 19


Wyswietl archiwalne aktualnosci


© System-3 Sp.z o.o.
link do Biuletynu Informacji Publicznej
link do Biuletynu Informacji Publicznej

   
Gmina i Miasto Węgliniec Miasto i Gmina Pieńsk Miasto i Gmina Bogatynia Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu Gmina Miejska Zawidów Gmina Zgorzelec Miasto Zgorzelec Gmina Sulików Portal Funduszy Europejskich Urząd Pracy w Zgorzelcu