Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Akcja „Historia misia. Nie bij mnie – kochaj mnie”.

Utworzono dnia 28.03.2018

Drodzy Przyjaciele!

Przekażcie nam MISIA!

Dzięki Waszym dobrym sercom i przekazanym maskotkom, od 2 lat możemy realizować akcję „Historia misia. Nie bij mnie – kochaj mnie”.

Tytułowe zdanie to zgorzelecka akcja informacyjno-happeningowa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii (MOS) i Szkoły Podstawowej nr 2 w Zgorzelcu. Zorganizowano ją pod tytułem „Historia misia”. Polega na rozlokowaniu w kilkudziesięciu miejscach Zgorzelca pluszowych misi, misi szczególnych, bo z opatrunkami, zabandażowanymi łapkami i kolorowymi plakatami z hasłem akcji. Przy maskotkach czuwają młodzi wolontariusze, którzy alarmują i zwracają uwagę na przemoc jaka dotyka dzieci.

Celem akcji jest  zwrócenie uwagi dorosłych na fakt przemocy, uczulić, wysłuchując co ma do powiedzenia „Miś” tj. każde skarżące się dziecko, spowodować by reagowano na każdy sygnał skargi dziecka. Pokazać, że warto reagować!


Akcję zainicjowała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2013 roku. Od tego czasu zatacza coraz szersze kręgi i dociera do większej ilości odbiorców. To kolejna wspólna akcja naszych jednostek – prowadzących partnerskie projekty.

Pamiętajmy, że nie możemy biernie przyglądać się i czekać aż dziecku stanie się coś straszniejszego. Czasami musimy dostrzec w jego zachowaniu, że coś się stało, zapytać, dociec jak jest? Przede wszystkim jednak nie wolno nam być biernymi na krzywdę dziecka nawet gdy dostaje klapsa czy jest szarpane przez własnego rodzica. Dziś nie są to czyny bezkarne i o tym należy pamiętać.


Prosimy Państwa o wsparcie – przekazując nam misiowe maskotki - dla nas tak szczególne